Historie šachu UNIVERZITA BRNO
1982 - 1984

Obsahuje kroniku z let 1982 - 1984. Kronikářem UNI byl opět Závodný. Dva roky jsme bojovali v Celostátní lize, pak následoval opět pád, ale příchodem výchovou mladých hráčů a posil (díky nástupům studentů - šachistů na VŠ) se UNI začala prodírat na samý vrchol. Langovy memoriály přerostly v docela velký šachový brněnský svátek. Výborné byly i výsledky jednotlivců. UNI začala vydávat populární Zpravodaje UNI, nejprve pro kapitány týmů strojopisně, později i pro zájemce mimo UNI cyklostylem. (V 80. letech to byl poněkud riskantní podnik pro vedení oddílu, čísla nebyla nikde schválená ale v tiskárně vítězilo známé heslo na závěr žádosti o vytištění Šachy jsou nejlepší gymnastika mozku, které bylo tehdy připisováno V. I. Leninovi.)

Rok Obsah linka uloženo aktualizováno aktualizováno
1982 - 1984

1982
    - UNI staví do sezóny 1981 - 82 už 6 družstev, A družstvo se v Celostátní lize zachraňuje UNI B v Národní lize uniká postup do kvalifikace o CL až v posledním kole díky marodce čelných šachovnic. Obsazuje všechny možné soutěže jednotlivců i družstev, krajským přeborníkem je Ševčík, hraje se druhý Langův memoriál, navazujeme družební vztahy s SH Rostock, v přeboru ČSR dorostenců je Jurka třetí (v ČSSR 4.), v ČSR dorostenek Ripperová taktéž s bronzem. V přeboru ČSSR mužů dobře bojoval Daněk. V září podnikla UNI  vítězný týdenní zájezd do Rostocku. Číp se stal přeborníkem Brna. Kronika je rozdělena na dvě části.
zde
zde
15. 2. 2012
1983
    - UNI B v Národní lize opět promeškala v posledním kole postup do Celostátní ligy, kterou A družstvo neudrželo a sestoupilo. V soutěžích jednotlivců obsazujeme skoro všechny turnaje. Langův memoriál byl již mistrovský turnaj a hrálo přes 40 hráčů. Mistrem Brna se stal Orel. Z vrcholových soutěží jednotlivců obsazujeme jen přebory ČSR žen a mužů.
zde
15. 2. 2012
1984
    - UNI A v NL jen druhá. 4 členové UNI ve vojenském v UDA Praha, ale pomohli v kvalifikaci vybojovat pro Prahu Celostátní ligu! Organizujeme nový turnaj pro ženy k MDŽ. 4. ročník Memoriálu Langa má už IV. kategorii FIDE. V tehdejších podmínkách to byl téměř zázrak! Hrálo celkem 48 hráčů. Mnoho hráčů UNI hraje v mezinárodních turnajích, Poláková vyhrává přebor ČSSR dorostenek, v přeboru ČSR žen je Vaculíková (Ripperová) mistryní. Mistrem Brna byl tentokrát Sedláček.