Historie šachu UNIVERZITA BRNO
Memoriály dr. Karla Langa

RNDr. Karel Lang byl zakladatelem TJ UNIVERZITA BRNO, jeho prvním předsedou, vynikajícím hráčem (za družstva UNI Brno docílil v průběhu 11ti let famózního výsledku +78 =11 -23). Byl i významným šachovým funkcionářem mimo UNI, stál u zrodu Akademických mistrovství republiky. Zemřel v roce 1980. Od roku 1981 pořádala UNI Brno jeho memoriály. Sehrálo se celkem 7 ročníků. Na následujících linkách najdete kroniky memoriálů s výsledky, korespondencí, partiemi, fotkami a dalším materiálem.

Rok Obsah linka uloženo aktualizováno aktualizováno
1981 1. memoriál dr. Karla Langa
   - kandidátský turnaj byl hrán v červenci za účasti 12 hráčů včetně dvou z NDR. Hrálo se na ubytovnách Zetoru Brno. Zvítězil Antonín Kosmata. Turnajová kniha partií s krátkými poznámkami byla byla psána ručně.
zde
tk
15. 3. 2012
1982
2. memoriál dr. Karla Langa
    - byl hrán opět v červenci za účasti 12 hráčů, jeden hráč z NDR. Hrálo se v klubovně Tatranu v Bohunicích. Turnaj vyhrál Jan Sosna. Buletin byl sepsán Janem Kalendovským. Fotky jsou v kronice ofoceny a ještě pak zvášť v lepší kvalitě oskenovány.
zde
bul
obr2
15. 3. 2012
1983
3. memoriál dr. Karla Langa
    - 3 skupiny, 4 mistři sportu a 8 kandidátů v A skupině. V B a C skupině pak 14 hráčů KM a 8 I.VT. Celkem 36 hráčů ze čtyř zemí. V hlavní skupině zvítězi Gažík. Nedílnou součástí turnajů se staly populární burzy šachové literatury. Hrálo se (a i další ročníky) v pasáži Jalta.
zde 15. 3. 2012
1984
4. memoriál dr. Karla Langa
    - tentokráte ve dvou skupinách, uzavřený mistrovský turnaj 4. kategorie FIDE (Kostyra - vítěz turnaje, Daněk, Fr. Blatný, Jurka, Hába, Stypka, Twardoń, Bernard, Szajna, Stratil, Kwieceń, Levačič) a otevřený kandidátský (36 hráčů).  Buletin mistrovského turnaje sepsal rozhodčí Vlastimil Hosnedl.
zde
bul
obr4
15. 3. 2012
1985
5. memoriál dr. Karla Langa
    - 4 skupiny po 10 hráčích za účasti zahraničních účastníků z Polska, NDR, Jugoslávie a Rumunska. Buletin hlavní skupiny a výběr partií z vedlejších skupin sepsal Josef Hladík.
zde
obr5
bul
25. 5. 2012
1986
6. memoriál dr. Karla Langa
    - kandidátské turnaje, 4 skupiny po 10 hráčích. Mezinárodní účast z Polska, NDR a Rumunska. Jedna skupina byla pro ženy doplněná o 2 muže.
zde
obr6
25. 5. 2012
1987
7. memoriál dr. Karla Langa
    - opět zaběhnutý model kandidátských turnajů ve 4 skupinách po 10 hráčích. Mezinárodní účast z Polska, NDR a Rumunska.